خواص و مضرات کلم بروکلی

خواص و مضرات کلم بروکلی

بروکلی از خانواده کلمها میباشد و از سبزيهايی است كه بهترين فصل آن پاييز و زمستان میباشد و منبع خوب ويتامين c و فيبر است. قسمت خوراکی بروکلی سر نامیده شده به رنگ بنفش يا سبز تيره است. سر اصل در مرکز و بالای گیاه روئیده شده است و زمانی که سر اصلی برداشته و قطع شود، سرهای جانبی شروع به رشد کرده و نمایان میشوند.

قسمت سر بروکلی سرشاز از مواد غذایی و خواص درمانی است. کلم بروكلي خام را می توان 3 روز يا بيشتر در يخچال نگهداری کرد. به طور کلی سبزیجاتی همچون انواع کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم پیچ، گل کلم و کلم قمری که شکل ظاهری گل آنها همانند چلیپا (صلیب) است، سبزیجات چلیپایی گفته شده، این سبزی‌ها دارای ترکیبات ضد سرطان بسیار قوی هستند.

نتایج مطالعات نشان داده، مصرف مستمر گل کلم، کلم بروکلی و کلم بروکسل از احتمال ابتلا به سرطان پروستات می‌کاهد و خطر مرگ و میر و عود سرطان سینه را ۲۲ تا ۶۲ درصد کاهش می‌دهد که میزان این خاصیت به مقدار و نوع مصرف کلم بستگی دارد. همچنین در ميان سبزيهای موجود در جهان کلم بروکلی يکی از غنیترين منابع آهن به شمار ميآيد و در مجموع به دليل داشتن خاصيت ضد سرطان، مقادير قابل توجهی از انواع ويتامين ها و مواد معدني توجه بسياري را به خود جلب کرده است. در ادامه این مطلب از شاهد فود با فواید، مضرات و خواص کلم بروکلی بیشتر آشنا شوید.

خواص کلم بروکلی

فهرست محتوای این مقاله

خواندن
سالاد گوجه گیلاسی با نعناع و هلو و طرز تهیه آن به روش ساده

ارزش غذایی و خواص کلم بروکلی

کلم بروکلی دارای انواع ویتامینها (ویتامین C، ویتامین A) و مواد معدنی مفید (اسید فولیک، کلسیم، پتاسیم و فیبر) است.

برخی خواص این سبزی عبارتند از:

  • از خواص کلم بروکلی، تقویت استخوانها و حفظ سلامت دندانها است و از پوکی استخون پیشگیری میکند.
  • کنترل فشار خون، پیشگیری از بروز سرطان کولون، آب مروارید و بیماری‌های قلبی از دیگر خواص کلم بروکلی خام بوده، دلیل آن وجود بتاکاروتن و ویتامین C موجود در این گیاه بوده که از مهمترین آنتی‌اکسیدان‌ها به شمار میروند.
  • بروکلی با داشتن مقدار قابل توجهی ویتامین C، به جذب آهن در بدن کمک شایانی می‌کند و از سرماخوردگی پیشگیری می‌کند.
  • تامین کلسیم برای افرادی که به شیر حساسیت دارند از دیگر مزایای خوردن کلم بروکلی است.
  • میزان کالری کلم بروکلی بسیار کم بوده، ضمن اینکه از مقدار بالای فیبر برخوردار است، بنابراین به لاغری و کاهش وزن کمک شایانی خواهد کرد.
  • کلم بروکلی میتواند پوست را از آسیب‌های اشعه ماورای بنفش خورشید حفاظت نماید. سولفوران موجود در کلم بروکلی، یک ترکیب شیمیایی گوگردی است که پوست را از ابتلا به سرطان پوست محافظت مینماید.
  • مقادیر زیادی فیبر، کاروتنوئید، ویتامین A، ویتامین C و ویتامین K موجود در کلم بروکلی، باعث پیشگیری از انواع سرطانها از جمله سرطان معده و سرطان روده میشود.
  • از مهمترین خواص کلم بروکلی خام، کنترل دیابت است، افراد دیابتی برای کنترل بیماری خود بایستی این سبزی با ارزش را در وعدههای غذایی خود قرار دهند. همچنین استفاده از كلم بروكلی، آسیب رگهای خونرسان قلب را كه بر اثر دیابت ایجاد شده است، ترمیم میكند.
  • کلم بروکلی، نقش بسیار مهمی در از بین بردن عفونت، کمک به بینایی و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.
  • درمان کم خونی یکی دیگر از خواص کلم بروکلی خام بوده، همچنین مصرف آن برای پیشگیری و درمان افسردگی موثر است.
خواندن
خاصیت های بیشمار کلم بنفش

مضرات کلم بروکلی

مضرات کلم بروکلی خام

کلم بروکلی خام هم خوردنی است و خواص کلم بروکلی خام به میزان قابل توجهی بیشتر از پخته آن است، لیکن بسیاری پخته آن را ترجیح میدهند. بنابراین بخارپز کردن یا تفت دادن به مقدار اندک و تا حد برشته و ترد شدن، سبب حفظ بیشتر مواد غذاییش می گردد. آبپز کردن آن درون مقدار زیادی آب، قسمت اعظم مواد مفید ضد سرطان و نیز ویتامین «ث» و سایر مواد مغذی آن را از بین خواهد برد.

همچنین پخت بیش از حد کلم بروکلی به ایجاد بوی نامطبوع ناشی از آمیزههای سولفور میانجامد. لازم به ذکر است خوردن انواع کلم برای افرادی که مبتلا به گواتر، نقرس، سنگهای مجاری ادرار و بیماری های کبد هستند، بایستی با احتیاط همراه بوده و در خوردن آن زیاده روی نکنند.

گلخانه های شاهد
مزرعه ای به مسافت ۱۰ هکتار آماده کاشت محصول اورگانیک